LATMOS’TA BİR KARİA KENTİ: HERAKLEİA

Bafa Gölü kıyısında yükselen Beşparmak, antik dönemdeki adıyle Latmos, Anadolunun kutsal dağlarından biriydi. Latmos'un zirvesindeki Tekerlek Dağı, çok eski bir taş, yağmur ve dolayısıyla bereket kültü yeriydi. Burada Anadolu hava tanrısı ile yerel bir dağ tanrısı tapınım görüyordu. Daha sonra bu tanrıların yerini hava yanrısı Zeus ile ay tanrıçası Selene'nin sevgilisi Endymion almıştır.Ayrica Herakleia kenti Pleistarch doneminde yapılmış Latmos'u boydan boya aşan taş döşeme yol ağıyla bağlıdır. Ve bu yoldan zeytin, zeytin yağı, ünlü Karia balı ve şarap ticareti yapılıyordu.


Dağ gezileri için geldiğimiz Bafa Gölü’nde bu huzur veren yeri bulduğumuz için çok şanslıydık. İşletmecilerin yakınlığından ve dostluklarından söylenemeyecek kadar memnunduk. (Umarız hep böyle kalır) Bundan böyle geziler için geleceğimiz tek adresin ‘’SELENES‘’ olacağından eminiz. Her şey için teşekkür ederiz.

Mümtaz YILMAZ, Bodrum - Türkiye

Bafa Gölü’nün ve çevresinin gerçekten çok güzel bir doğası var. Selenes ise bu yerde bize harika yemekleri ve gülen yüzleriyle kendimizi evimizde hissettirdi. Herkese teşekkür ederiz.

Hakan CAMBAZ, İstanbul - Türkiye

Bu çok keyifli ve heyecanlı hafta için; zevkli yürüyüş, neşeli tekne gezisi, misafirperverliğiniz, çok lezzetli yemekleriniz ve en önemlisi değerlei dostluğunuz için nice teşekkürler.

Ayşen DEDA, Ankara - Türkiye

Büyüleyici doğaya sahip bu güzel bölgede bir turizm elçisi iki kardeşin bütün sevecenliği, güleryüzlülüğü ,titizliği ve pozitifliği ile bütünleşen temiz, lezzetli yemekleri ve tertemiz odası ile iki gün boyunca hem ruhumuzu hem kendimizi dinlendirdik. Çok teşekkür ederiz. Yine görüşeceğiz.

Gülsüm CEVAL, İzmir - Türkiye