Bafa Gölü

Bafa Gölü bir zamanlar Ege denizinin bir parçasıydı. Ve anakaranın derinlerine kadar uzanan Miletos körfezinin arka kısmını oluşturmaktaydı. Bu körfezde, körfez girişini denetleyen güçlü kent Miletos, Priene’nin limanı Nulochos, ayrıca Myus, Pyrrh, Latmos Herakleia'sı ve dağın adını taşıyan, Herakleia dan daha önceki küçük kent Latmos ve Miletos'a ait liman yeri Ioniapolis bulunmaktaydı. Geç Antik Dönemden itibaren Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonlar, Latmos körfezinin denizle bağlantısını gittikçe keserek ortaçağ sonlarına doğru burasını bir iç göle dönüştürdü. Günümüzde Bafa Gölü ve çevresi 224 çeşit kuş türü barındırmaktadır. Latmos (beşparmak dağı) eteklerinde 20 tür orkide ve endemik bitki türleri bulunmaktadir. Bafa gölü 1989 yılında millipark ilan edilmiştir.65 kilometre kare alanıyle başta; Tepeli Pelikan, Balık Kartalı, Sumru, Cüce Karabatak, balıkçıllar olmak üzere birçok kuşa ve sularında ünlü yılanbalığı, Bafa Gölü Kefali, Levrek ve Çıpura gibi nefis balıklara evsahipliği yapar. Çevresindeki latmos dağında, yaban domuzları, tilki, saz vaşağı, kirpi, porsuk gibi yabani hayvanlar barınır. Bafa Gölü ve çevresindeki ekosistem flora ve faunasıyla, kuş gözlemcilerinin, botanikcilerin, ressamlarin, doğa tutkunlarının, devasa kaya blokları ve antik yürüyüş rotalariyle trekking, bouldering sporcularının ve tekne turu tutkunlarının uğrak yeri olmuştur Bafa gölü.


Dağ gezileri için geldiğimiz Bafa Gölü’nde bu huzur veren yeri bulduğumuz için çok şanslıydık. İşletmecilerin yakınlığından ve dostluklarından söylenemeyecek kadar memnunduk. (Umarız hep böyle kalır) Bundan böyle geziler için geleceğimiz tek adresin ‘’SELENES‘’ olacağından eminiz. Her şey için teşekkür ederiz.

Mümtaz YILMAZ, Bodrum - Türkiye

Bafa Gölü’nün ve çevresinin gerçekten çok güzel bir doğası var. Selenes ise bu yerde bize harika yemekleri ve gülen yüzleriyle kendimizi evimizde hissettirdi. Herkese teşekkür ederiz.

Hakan CAMBAZ, İstanbul - Türkiye

Bu çok keyifli ve heyecanlı hafta için; zevkli yürüyüş, neşeli tekne gezisi, misafirperverliğiniz, çok lezzetli yemekleriniz ve en önemlisi değerlei dostluğunuz için nice teşekkürler.

Ayşen DEDA, Ankara - Türkiye

Büyüleyici doğaya sahip bu güzel bölgede bir turizm elçisi iki kardeşin bütün sevecenliği, güleryüzlülüğü ,titizliği ve pozitifliği ile bütünleşen temiz, lezzetli yemekleri ve tertemiz odası ile iki gün boyunca hem ruhumuzu hem kendimizi dinlendirdik. Çok teşekkür ederiz. Yine görüşeceğiz.

Gülsüm CEVAL, İzmir - Türkiye